Ako is vybrať cestovné poistenie? V čase dovolenkovej sezóny, keď veľa ľudí cestuje do zahraničia, je dobré sa na cestu poistiť.

V prvom rade je dobré predstaviť si tipy cestovného poistenia. Môže to byť poistenie na celý rok alebo krátkodobé, len na dobu zájazdu/dovolenky v zahraničí. Ale ako is vybrať cestovné poistenie?

Celoročné znamená, že ste poistený celý rok (technický rok – takže 365 dní od začiatku poistenia). To sa oplatí samozrejme najviac, ak cestujete často napríklad do zahraničia na nákupy. Pretože aj taká banálna vec, ako je nákup v susednom Rakúsku, môže bez cestovného poistenia vyjsť poriadne draho.

Čo sa týka krátkodobého poistenia, odporúčam klientovi poistiť sa o deň navyše, ak náhodu uviazne v kolóne, ktorá bude naozaj dlhá a preklenie sa cesta do nasledujúceho dňa, aby bol stále krytý, pretože ho to môže naozaj stáť nemálo peňazí v prípade, ak sa niečo udeje.

Ako is vybrať cestovné poistenie?

Aké krytie voliť alebo čo by malo obsahovať cestovné poistenie? Tak v prvom rade liečebné náklady (pri pobyte v nemocnici, akútnom ošetrení, liekoch,…) ktoré môžu mať aj neobmedzenú výšku resp. do výšky skutočne vynaložených nákladov vám ich v plnej miere preplatia. Súčasťou každého cestovného poistenia sú aj asistenčné služby – v prípade choroby, úrazu alebo poruchy vozidla Vám poskytnú telefonickú pomoc a poradia, ako a čo robiť v tom-konkrétnom prípade.

Ďalej je dobré, ak poistenie obsahuje aj zodpovednosť za škody na majetku a na zdraví. Pretože, ak sa Vám náhodou stane, že zhodíte z regála v obchode drahú fľašu z alkoholom, pôjde to práve z tohto pripoistenia a nie z vášho vrecka.

Ďalším voliteľným pripoistením je pripoistenie úrazu – myslí sa tým smrť úrazom alebo trvalé následky úrazu. Úraz samotný odporúčam kryť v životnej poistke.
Súčasťou (vyšších) balíkov, ktoré poisťovne ponúkajú v rámci cestovného poistenia je aj repatriácia čiže inak povedané prevoz telesných pozostatkov.

V prípade ak plánujete na dovolenke využívať atrakcie –banán, padák ťahaný skútrom,… je nutné využiť pripoistenie rizikových a adrenalínových športov.

Ak premýšľate nad kúpou zájazdu či dovolenky, je možné kryť aj storno zájazdu – napríklad v prípade úmrtia člena rodiny,… toto poistenie sa však dá uzavrieť do 24 hodín po zaplatení prvej zálohy za dovolenku.

A čo konkrétne poisťovne? Ani jedna poisťovňa nepokryje úplne všetko. Ani jedna poisťovňa nie je ideálna. Vždy sa treba pozerať na podmienky a výluky, to znamená, za akých podmienok poisťovňa nie je povinná plniť.