Je dobré mať životné poistenie? Veľakrát počúvam od ľudí túto otázku. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že áno. Prečo je teda dobré mať životné poistenie a ako by to malo vyzerať?

Ideálne je mať jeden produkt na celý život a len ho prispôsobovať svojej životnej situácii.

Predstavte si, že skutočne existuje produkt, ktorý môžete mať od narodenia až do smrti. Keď ste dieťa,máte pokryté všetky úrazy a choroby, až do dovŕšenia určitého veku, kedy tieto pripoistenia vymeníte za dospelácke – predsa len, nie je na škodu mať dopoistenú PN-ku. Samozrejme, keďže začnete zarábať,je vhodné myslieť aj na to, kto všetko je závislý na vašom príjme a koľko peňazí by ste potrebovali, ak by sa niečo stalo.

Vysvetlím: Ako dieťa som mala životku, ktorá mi skončila v 18. roku života. Rodičia mi následne založili novú. Keďže som bola staršia, už to bolo o niečo drahšie. Pretože, čím starší si životnú poistku zakladáte, tým drahšie to bude. Samozrejme, poistili iba najzávažnejšie riziká, keďže si povedali, že viac ako 30€ mesačne dávať nebudú.

V 22. rokoch mi diagnostikovali závažné ochorenie. Suma v poistke stanovená na kritické choroby bola 5000 €. Poviete si, nie je to zlé,… ALE, ja som sa našťastie nemusela liečiť. Čo v prípade, ak by bola potrebná liečba? Je táto suma dostatočná na liečenie? Podľa mňa jednoznačne NIE!

Ďalšia vec je, že po prekonaní kritickej choroby Vás žiadna poisťovňa nepoistí.

Ako vyzerá ideálne životné poistenie ?

Ideálne by to malo vyzerať takto: Narodí sa dieťatko, založíme mu životnú poistku s dobou neurčitou. Práve preto, lebo to má byť jeden produkt na celý život. Ak by sme poistku nastavili na menej rokov, môžeme poškodiť klienta – lebo v  priebehu rokov sa mu môže zmeniť zdravotný stav a už nebude môcť mať poistené všetky riziká, alebo to bude mať zbytočne drahé.

Poistila by som všetky riziká – od kritických chorôb, cez úrazy, ktoré sa deťom stávajú pomerne rýchlo a často, až po hospitalizáciu, chirurgický zákrok a trvalé následky. V 18. roku pridáme do tej istej poistky „dospelácke“ pripoistenia – lebo sú v tom čase najlacnejšie.

A ďalej produkt využívame aj v produktívnom veku – ak mám úver, dopoistím si ochranu úveru, čím ochránim svoju rodinu pred dlhom, a tiež, nastavím výšku krytia tak, aby bola moja rodina zabezpečená, ak by sa mne niečo stalo. A až do dovŕšenia dôchodku pracujem stále s tou jednou poistkou, ktorú som zakladala v detstve.

A samozrejme, ak je v nej investičná zložka, na starobu z nej môžem čerpať dôchodok.

Nechajte si bezplatným auditom skontrolovať Vaše zmluvy. Každý rok zabezpečíme servis a zmluvu upravíme podľa Vašej aktuálnej životnej situácie.