FAQ ~ Poistenie auta

Kupujete auto? Viete aké povinnosti Vás čakajú? Chcete mať prehľad o tom, čo znamená PZP, čo je Kasko a čo kryjú? Tu nájdete všetky potrebné odpovede.

PZP – povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Podľa názvu je to povinné poistenie vozidla, zo zákona, ktoré musí mať každý vlastník motorového vozidla. Ide o škody spôsobené tretím osobám.

KASKO, alebo havarijné poistenie je poistenie, ktoré kryje škody na motorovom vozidle, väčšinou ide o živel, vandalizmus a haváriu.

PZP kryje všetky škody spôsobené tretej osobe na zdraví alebo na majetku. Nekryje napríklad škody na vlastnom motorovom vozidle (ak nie sú súčasťou pripoistení).

Výpoveď je potrebné uskutočniť písomne, akonáhle dôjde k prepisu vozidla. Ako doklad sa prikladá do poisťovne pôvodný – už prepísaný veľký technický preukaz, prípadne kúpno-predajná zmluva.

Poisťovne majú vo svojich zmluvných podmienkach vypísané lehoty na platenie poistného.

V prípade, že dôjde k oneskorenému zaplateniu poistného, prichádza tzv. upomienkový systém, kedy vás poisťovňa začne upozorňovať (niektoré po 15. dňoch, niektoré po 1 mesiaci).

V prípade, že klient nezaplatí poistné na základe upomienky, prichádza väčšinou druhá vlna “upomienkového” systému a to výzva.

V prípade, že klient nezaplatí ani túto výzvu, tak zmluva zaniká pre neplatenie a poisťovne posielajú tzv. finančné vyrovnanie za uplynulé mesiace, kedy malo byť poistné zaplatené.

Väčšinou je to alikvotná časť mesiaca + prípadné náklady za upomienku, resp. výzvu.

Áno, PZP platí aj v zahraničí na základe zelenej karty. Preto je nevyhnuté si skontrolovať, v ktorých štátoch zelenej karty poistenie platí.

Havarijné poistenie sa oplatí pre každé nové motorové vozidlo, pričom maximálny odporúčaný vstupný vek je 9-10 rokov od 1. prihlásenia vozidla. Samozrejme, je to na zvážení každého klienta.

Máte otázku a potrebujete poradiť?

Ozvite sa nám a váš problém alebo otázku nechajte na nás. Zodpovieme všetky otázky.

Kariéra u nás

Prezrite si pozície, ktoré aktuálne obsadzujeme. Radi sa o nich s Vami porozprávame osobne.

Spoznajte náš tím

Toto sme my. S nami budete komunikovať, riešiť poistenie a, samozrejme, aj poistné udalosti.
Podarilo sa nám vytvoriť profesionálny tím odborníkov na financie, poistenie a hypotéky.

Od chvíle, keď sa nám po prvýkrát ozvete, sa môžete spoľahnúť, že dostávate najlepšiu možnú starostlivosť.

Dáša Debnárová

Dáša Debnárová

Senior director

Ľubomír Caban

Ľubomír Caban

Senior Manager

Zuzana Šajánková

Zuzana Šajánková

Junior Manager

Zuzana Caban

Zuzana Caban

Majetková špecialistka

Nikoleta  Bieliková

Nikoleta Bieliková

Hypotekárny špecialista

Olívia Bratková

Olívia Bratková

Junior manager

Miesto pre teba.

Chcem to skúsiť

Táto stránka používa cookies aby sme sa čo najlepšie prispôsobil vašim potrebám. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky zároveň tým súhlasíte s používaním cookies.

Viac info

    Dohodnite si stretnutie

    Zanechajte nám na vás kontakt a my sa vám onedlho ozveme. Ďakujeme.