FAQ ~ Životné poistenie

Pojem životná poistka naháňa väčšine ľudí strach. Je jasné, že ľudský život má nenahraditeľnú hodnotu a s emocionálnou stránkou, v prípade nešťastnej udalosti, pomôcť nedokážeme. Avšak, životná poistka slúži na pomoc zo stránky finančnej, lebo prísť o živiteľa rodiny a jeho príjem, z jedného dňa na druhý, je pre rodinu často nepredstaviteľný zásah do rozpočtu.

Čo je životné poistenie a ako ho mať nastavené tak, aby Vám dávalo zmysel a krylo všetko potrebné a nezaťažilo Váš rodinný rozpočet sa dozviete tu.

Životné poistenie je dobrovoľné poistenie, ktoré slúži ako finančné zabezpečenie pri neočakávaných udalostiach, ako napríklad smrť, invalidita, kritická choroba, práceneschopnosť, úraz či napríklad krytie úveru.

Ak životné poistenie obsahuje investičnú zložku, hovoríme o investičnom životnom poistení, kde sa počas trvania zmluvy finančné prostriedky zhodnocujú.
Čiže životná poistka v podstate spĺňa dva aspekty – kryje príjem v prípade neočakávaných udalostí a/alebo aj v prípade, že sa nič nestane, dostane klient zhodnotené svoje peniaze (po dodržaní podmienok).

Poistenie bez investičnej zložky nazývame rizikové životné poistenie. A teda v preklade, klient platí čisto len za krytie rizík, bez možnosti zhodnocovania finančných prostriedkov.

Poistenie je jediná vec, ktorú si nekúpiš, keď ju najviac potrebuješ. Čo v tomto prípade znamená, že životka sa „oplatí“ každému.

V ďalšom kroku si treba položiť otázku, či je od môjho príjmu niekto závislý? Napríklad žena na materskej dovolenke je závislá od príjmu muža, deti sú závislé od príjmu rodičov, alebo sa staráme o našich rodičov, ktorí sú napríklad závislí od nášho príjmu.

Nech je to akákoľvek možnosť, vždy treba ochrániť minimálne živiteľa rodiny. Ak je to človek, ktorý je mladý, ešte nemá svoju rodinu, a ani jeho rodičia nie sú od neho závislí, aj preňho je toto poistenie vhodné – predstavte si, že sa stane niečo, čo nikto nechce a budete mať nejaký vážny úraz alebo chorobu.

Majú Vaši rodičia dosť peňazí na to, aby sa o Vás postarali? Chceli by ste ich takto finančne zaťažiť?

Práve životné poistenie je forma, ktoré tieto náklady pokryje aspoň z tej finančnej stránky.

Ideálna zmluva životného poistenia musí mať správne nastavený rozsah krytia a výšku poistných súm.

Úloha životného poistenia je zabezpečiť pokrytie výdavkov a udržať štandard rodiny v prípade neočakávaných udalostí minimálne na 1 a pol roka.
To znamená, má byť nastavená tak, aby v prípade, že nastane neočakávaná udalosť, pokryla všetky finančné náklady a straty spojené s touto udalosťou. (Napríklad – pokrytie výpadku príjmu z dôvodu civilizačnej choroby, alebo práceneschopnosti, či zabezpečenie pozostalých a pokrytie záväzkov a dlhov.)

Správna zmluva životného poistenia by mala obsahovať:

  • Smrť (výška krytia závisí od toho, či je od príjmu niekto ďalší závislý, alebo sú v rodine záväzky)
  • Kritické choroby (minimálne 1,5 ročný príjem – liečebné náklady a pomôcky)
  • Práceneschopnosť (Sociálna poisťovňa vyplatí len časť príjmu)
  • Trvalé následky úrazu s progresiou
  • Invaliditu

Samozrejme, zmluvu možno dopĺňať o rôzne pripoistenia podľa potrieb klienta, či životnej situácie.

Najvýhodnejšie poistenie nemusí byť vždy najlacnejšie. Ak si chcete zabezpečiť najvýhodnejšie poistenie, malo by zodpovedať vašej životnej situácii.

Je na mieste položiť si otázku: „Čo od tohto produktu očakávam? Chcem mať zabezpečený príjem a dlhy, alebo si chcem aj odkladať na dôchodok, či do budúcnosti?

Pri posudzovaní, ktoré poistenie je pre Vás to najvýhodnejšie, vstupujú do analýzy rôzne faktory – Váš vek, profesia, či napríklad zdravotný stav.

Ideálne je, ak sa zmluva dá variabilne upravovať, čiže ak sa vaša životná situácia zmení, niektoré pripoistenia pridáte či jednoducho odoberiete.

Pre výber toho najvhodnejšieho poistenia pre Vás a vaše požiadavky neváhajte kontaktovať našich špecialistov.

V prvom rade treba spomenúť, že každé z nich v sebe obsahuje okrem krytia rizík aj „sporiacu“ zložku.

Rozdiel medzi nimi je ten, že v kapitálovom poistení viete presnú sumu, ktorú na konci daného obdobia dostanete, čiže poisťovňa Vám ju musí garantovať.

V tomto type poistenia sa nedá voliť investičná stratégia a tiež výnos je celkom nízky.

Pri investičnom poistení je to trošku iné. Časť sumy, ktorú do poistenia vkladáte, tzv. investičná zložka, sa rozloží do podielových fondov, tu je možné voliť si aj investičnú stratégiu a teda ovplyvniť aj celkový výnos na konci obdobia.

Obsahuje len krytie rizík, takže je to rizikové životné poistenie. Pokrýva celú škálu rizík (samozrejme v závislosti od nastavenia) od kritických chorôb, cez rôzne úrazy, zlomeniny, až napríklad po denné odškodné či PN-ku.

V tomto type poistenia platíte len čisto za krytie rizík. A v prípade, že zmluva jedného dňa zanikne, nedostanete nič naspäť.

Obsahuje okrem krytia rizík aj spomínanú investičnú zložku. Je možné si nastaviť rôznu škálu krytia rizík od kritických chorôb, cez rôzne úrazy, zlomeniny, až napríklad po denné odškodné či PN-ku.

Keďže je tu investičná zložka, je možné zo zmluvy získať aj zhodnotené peniaze, čiže to, čo tam navkladáte, môžete po čase aj vybrať a v závislosti od výberu poisťovne aj bez poplatkov.

Záleží od poisťovne a samozrejme typu produktu. Poplatková štruktúra sa líši od poisťovne k poisťovni.

V niektorých poisťovniach sú poplatky len 10 rokov, čiže po desiatom roku vyberáte bez poplatkov – to, čo ste vložili (a aj viac v závislosti od zvolenej stratégie investovania) dostanete naspäť.

V iných poisťovniach sú poplatky 30 rokov, čiže až po tridsiatom roku vyberiete bez poplatku.

A v niektorých ďalších poisťovniach sú poplatky po celé obdobie trvania zmluvy, to znamená, že nikdy nevyberiete to, čo ste tam navkladali, ale menej.

Životné poistenie pre deti je vhodné už od narodenia. Prečo?
Treba si položiť otázku: Kedy sa deťom deje najviac úrazov?

Väčšina poisťovní ponúka krytie pre deti, ktoré zahŕňa nepredvídané životné udalosti – úraz či choroba, ale zároveň umožňuje tvoriť finančnú rezervu napríklad na štúdium, či inú finančnú pomoc (dofinancovanie hypotéky na prvý byt,…)

Dôležitosť životného poistenia spočíva predovšetkým v tom, že poskytuje ochranu voči nepredvídaným rizikám a (v závislosti od nastavenia) poskytuje poistenému či rodine poisteného finančnú pomoc v prípade, ak nejaká neočakávaná udalosť nastane.

Je však dôležité spomenúť, že nie je životné poistenie ako životné poistenie. Je dobré vedieť, aké riziká si v zmluve kryjete a na aké sumy ste krytý.
Uvediem príklad:

Ak máte úver vo výške 100 000 EUR a krytie smrti v životnej poistke len na 20 000, je potreba to zmeniť a určite krytie navýšiť. Pretože nemáte pokrytý celý dlh.

Ak si zlomíte ruku a poisťovňa Vám nič nevyplnila, je dobré si skontrolovať, či sú v životnej poistke kryté aj zlomeniny. Ak nie, je potreba to doplniť.

Máte otázku a potrebujete poradiť?

Ozvite sa nám a váš problém alebo otázku nechajte na nás. Zodpovieme všetky otázky.

Kariéra u nás

Prezrite si pozície, ktoré aktuálne obsadzujeme. Radi sa o nich s Vami porozprávame osobne.

Spoznajte náš tím

Toto sme my. S nami budete komunikovať, riešiť poistenie a, samozrejme, aj poistné udalosti.
Podarilo sa nám vytvoriť profesionálny tím odborníkov na financie, poistenie a hypotéky.

Od chvíle, keď sa nám po prvýkrát ozvete, sa môžete spoľahnúť, že dostávate najlepšiu možnú starostlivosť.

Dáša Debnárová

Dáša Debnárová

Senior director

Ľubomír Caban

Ľubomír Caban

Senior Manager

Zuzana Šajánková

Zuzana Šajánková

Junior Manager

Zuzana Caban

Zuzana Caban

Majetková špecialistka

Nikoleta  Bieliková

Nikoleta Bieliková

Hypotekárny špecialista

Olívia Bratková

Olívia Bratková

Junior manager

Miesto pre teba.

Chcem to skúsiť

Táto stránka používa cookies aby sme sa čo najlepšie prispôsobil vašim potrebám. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky zároveň tým súhlasíte s používaním cookies.

Viac info

    Dohodnite si stretnutie

    Zanechajte nám na vás kontakt a my sa vám onedlho ozveme. Ďakujeme.